Puntalık Bakır

Puntalık Bakır malzemesi CRM 16’da çabuk elektrod aşınmaları üzerine yapılan sistematik araştırmalar sonucunda geliştirilmiştir. Bu alaşım yapısında bulunan uzunlamasına liflerle normal Cu Cr Zr ye kıyasla ek özelliklere sahiptir. Bu iç yapı yeni bir sıcaklık muamelesinde bozulacağından şekillendirme soğuk olarak yapılması gerekmektedir.

Bu alaşımın özel yapısından dolayı daha iyi soğutma ve daha yüksek bir sertliğe ulaştığından elektrodlar, kıskaç kolları, elektrod tutucuları yüksek bir dayanma zamanına ulaşır.

Bu malzeme ile alaşımsız çelik, her türlü kaplamalı saç levha ve paslanmaz alaşımları en ideal şekilde kaynaklamak mümkündür.

Punta Kaynağı

Punta Kaynağı

Kaynak Parametreleri

Kaynak Parametreleri

Malzeme Ölçü ve kg/m Tablosu

Malzeme Ölçü ve kg/m Tablosu

Resme Göre İşlenmiş Elektrod Çeşitleri

Resme Göre İşlenmiş Elektrod Çeşitleri

Pistonluk Bakır

Pistonluk bakır; bir bakır – kobalt – berilyum alışımıdır, özel ısı muamelesiyle çok yüksek sertlik kazanmıştır.(>280 hb). Buna bağlı olarak iyi bir termik ve elektrik iletkenliğine sahiptir.

Bu malzeme ile daha çok elektrod tutucuları, punta kaynak kolları, yüksek basınca dayanıklı mengene ve çeneler, özel aparatlarda imal edilebilir. Bununla beraber bu malzeme enjeksiyon presleri için piston olarak kullanıldığı gibi plastik yolluklar içinde kullanıldığında yüksek verim elde edilir.

Cb 4 berilyum ihtiva ettiğinden sağlık açısından punta kaynak malzemesi olarak kullanılması tavsiyemiz değildir.

Open chat
Sizlere Nasıl Yardımcı Olabiliriz
Powered by